Wkłady kominkowe

Planując instalację kominka, który będzie ogrzewał wnętrze naszych pomieszczeń, musimy pamiętać o wybór odpowiedni wkład kominkowy. Brak tego kluczowego elementu może oznaczać olbrzymie straty ciepła – tylko ok. 20% zostanie w pomieszczeniu. Odpowiednio wyliczona moc wkładu kominkowego powinna wystarczyć do pokrycia całkowitego zapotrzebowania domu na ciepło, więc gdy myślimy jedynie o wspomaganiu istniejącego CO, może być mniejsza w stosunku do kubatury wnętrza.

Jakie istnieją rodzaje wkładów kominkowych?

austroflammJednym z producentów oferujących szeroki wybór wkładów kominkowych jest Austroflamm. W sprzedaży znajdują się wkłady panoramiczne, klasyczne z szybą prostą półokrągłą. Można także wybierać pomiędzy sposobem otwierania drzwi wkładów tj. systemem gilotynowym lub otwieraniem klasycznym na bok. Korpusy wkładów produkowane są przeważnie z żeliwa lub stali. Oba te tworzywa dobrze sprawdzają się w kominkach dekoracyjnych oraz konstrukcjach o przeznaczeniu typowo grzewczym. Żeliwne korpusy odznaczające się dużą masą i przeważnie klasycznym wyglądem lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach w stylu tradycyjnym. Bogate, żeliwne zdobienia nie sprawdzą się natomiast w małych, nowoczesnych  pomieszczeniach. Korpusy z wkładu stalowego są zdecydowanie lżejsze i przeważnie nie posiadają dodatkowych zdobień. Wykorzystuje się je do tworzenia lekkich kominków zdobiących eleganckie, nowoczesne pomieszczenia.

Przed zakupem pamiętajmy, by odpowiednio dobrać wielkość wkładu kominkowego do rozmiarów naszego pomieszczenia. Duże, przeszklone palenisko wygląda efektownie, ale może się nie sprawdzić w małych salonach. Wybór najlepszego dla nas wkładu kominkowego zależy od parametrów naszego budynku, oczekiwań inwestora oraz wielkości pomieszczenia grzewczego.