Remont przewodu kominowego

Wymiana całej instalacji grzewczej w domu nie tylko wiąże się z wymianą przyłączy, kaloryferów, rur czy pieca grzewczego, ale również z wymianą lub wprowadzeniem wkładu kominowego. Związku z tym powstaje pytanie z czego i jak zamontować taki wkład?

Wkład kominowy w domu

Wkład kominowy żaroodpornyStare kominy budowane były z cegieł. W zależności od rodzaju cegły oraz częstotliwości użytkowania systemu grzewczego, taki komin wymaga od czasu do czasu remontu. Współcześnie remont ten opiera się na zastosowaniu Wkład kominowy żaroodporny. Cały proces wymiana najpierw zaczyna się od dokładnego oczyszczenia z sadzy przewodów kominowych by nie doprowadzić do zewnętrznej korozji powierzchni wkładu. Ważne jest także by rozkuć dolną część przewodu kominowego by łatwiej go zamontować oraz podłączyć do pieca grzewczego. Stalowe wkłady kominowe nie mogą sztywno wiązać się z obudową komina. Dlatego każdy producent takich wkładów wyposaża je w rozpórki lub tak zwane obejmy dystansowe. W przypadku ceramicznego wkładu, trzeba wkład taki zabezpieczyć wełną mineralną, która odporna jest na wysoką temperaturę sięgająca nawet do 700 C. Takie wkłady kominowe nie mogą być na sztywno połączone z czapką komina, kiedy będzie mocno rozgrzana może doprowadzić do rozerwania. Ważne jest by w trakcie montażu wkładu w kominie stworzyć otwory wentylacyjne, którego głównym zadaniem będą ochrony wełny mineralnej przed zwilgotnieniem i zwiększeniem siły ciągu przewodu kominowego. Warto pamiętać by do łączenia elementów wkładu ceramicznego, a także murowania obudowy nie używać tradycyjnej zaprawy murarskiej. Tylko wymaga zastosowania specjalnie do tego przygotowanej mieszkanki zaprawy.

Każdy system grzewczy by mógł prawidłowo funkcjonować musi posiadać odpowiednie elementy, które zostały wcześniej wyprodukowane oraz złożone. W tym celu warto czasami postawić na firmę, która nie tylko produkuje takie rzeczy ale również zajmuje się jego montażem.